Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
IRL520NPBF
N-Channel 100 V 10A (Tc) 48W (Tc) Through Hole TO-220AB
Availability: Out of Stock
Package Type: TO-220
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the IRL520NPBF by Infineon and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the IRL520NPBF
| Part Name | IRL520NPBF |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Product Link | https://www.infineon.com/cms/en/product/power/mosfet/12v-300v-n-channel-power-mosfet/irl520n/ |
| RoHS | True |
| Life Cycle Status | End of Life |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Maximum Continuous Drain Current (A) | 10 A |
| Transistor Material | Si |
| Width | 4.69 (mm) |
| Distrelec Product Id | 30341391 |
| Transistor Configuration | Single |
| Maximum Drain Source Voltage (V) | 100 V |
| Maximum Gate Threshold Voltage (V) | 2 (V) |
| Package Type | TO-220AB |
| Number Of Elements Per Chip | 1 |
| Minimum Gate Threshold Voltage (V) | 1 (V) |
| Maximum Operating Temperature | +175 °C |
| Channel Type | N |
| Length | 10.54 (mm) |
| Typical Gate Charge Vgs | 20 nC @ 5 V |
| Pin Count | 3 |
| Channel Mode | Enhancement |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Power Dissipation | 48 W |
| Series | LogicFET |
| Maximum Gate Source Voltage (V) | -16 V, +16 V |
| Height | 8.77 (mm) |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Forward Diode Voltage (V) | 1.3 (V) |
| Maximum Drain Source Resistance | 180 mΩ |
We could not find inventory or pricing across major distributors for the IRL520NPBF by Infineon.
Related Questions
The file is not showing after importing the library to KiCad
I downloaded the file and extract it. After extracting I found the files having .mod kicad but wh... (more)
Added 2Â years, 8Â months ago.
No issues have been reported for the IRL520NPBF
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.