Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
MIC28514T-E/PHA
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 5A 32-PowerVQFN
Availability: In Stock
Package Type: VQFN-32
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the MIC28514T-E/PHA by Microchip and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the MIC28514T-E/PHA
| Part Name | MIC28514T-E/PHA |
| Manufacturer | Microchip |
| RoHS | True |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet | See Datasheet PDF |
| Dimensions | 6 x 6 x 0.85 (mm) |
| Regulator Type | Buck Boost Switching |
| Width | 6 (mm) |
| Output Type | Adjustable |
| Number Of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.04 % |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Switching Frequency | 880 kHz |
| Efficiency | 95 (%) |
| Package Type | VQFN |
| Regulator Function | Buck Converter |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Line Regulation | 0.1 % |
| Length | 6 (mm) |
| Pin Count | 32 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Height | 0.85 (mm) |
| Output Voltage (V) | 0.6 → 32 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Maximum Output Current (A) | 5 (A) |
| Maximum Input Voltage (V) | 75 V |
| Minimum Input Voltage (V) | 4.5 V |
Inventory for the MIC28514T-E/PHA by Microchip from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
10,730
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
4,358
|
|
Visit Site | |
|
★ Featured
|
16,500
|
190 x $1.58
|
Visit Site | |
| Onlinecomponents |
1,664
|
|
Visit Site | |
| Verical |
5,100
|
|
Visit Site |
Related Questions
Why are there extra pins in the schematic symbol?
On the Altium .intlib Pin 34 is duplicated 7 times. Pin 35 is duplicated 7 times. Pin 33 is dupli... (more)
Added 5Â years, 12Â months ago.
No issues have been reported for the MIC28514T-E/PHA
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.