Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
PT 4-WE
Power Management Specialized - PMIC Heater Controller SO-8 TUBE 100PCS
Availability: Out of Stock
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the PT 4-WE by Phoenix Contact and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
2D Model
The 2D model for this
part is not available
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the PT 4-WE
| Part Name | PT 4-WE |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Acceleration | 0.58g |
| Conductor Cross-section, Flexible [awg] | 26 ... 12 (converted acc. to IEC) |
| Conductor Cross-section Flexible | 0.14 mm² ... 4 mm² |
| Number Of Rows | 1 |
| Short-time Withstand Current 2.5 Mm² (A) | 0.15 kA |
| Conductor Cross-section Rigid | 0.14 mm² ... 4 mm² |
| Surface Flammability Nfpa 130 (astm E 162) | passed |
| Specification | DINÂ ENÂ 50155 (VDEÂ 0115-200):2008-03 |
| Nominal Cross Section (connection Data) | 4 mm² |
| Flexible Conductor Cross-section (ferrule With Plastic Sleeve) | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Test Force Setpoint | 1 N |
| Conductor Cross-section/weight | 0.14 mm² / 0.2 kg |
| Relative Insulation Material Temperature Index (elec., Ul 746 B) | 130 °C |
| Width | 7.6 mm |
| Height | 26.9 mm |
| GTIN | 4055626245539 |
| Conductor Cross-section, Rigid [awg] | 24 ... 12 (converted acc. to IEC) |
| Short-time Withstand Current 4 Mm² (electrical Tests) (A) | 0.3 kA |
| Flexible Conductor Cross-section (ferrule With Plastic Sleeve) ( Connection Cross Sections Directly Pluggable) | 0.34 mm² ... 2.5 mm² |
| Cross Section Awg | 26 ... 12 (converted acc. to IEC) |
| 2 Conductors With The Same Cross Section, Flexible, With Twin Ferrule With Plastic Sleeve | 0.5 mm² ... 0.5 mm² |
| Fire Protection For Rail Vehicles (din En 45545-2) R26 | HL 1 - HL 3 |
| Number Of Positions | 1 |
| Short-time Withstand Current 4 Mm² (A) | 0.15 kA |
| Connection Method | Push-in connection |
| Conductor Cross-section Rigid ( Connection Cross Sections Directly Pluggable) | 0.34 mm² ... 4 mm² |
| Product Family | PT 4-WE |
| Asd Level | 0.964 (m/s²)²/Hz |
| Insulating Material | PA |
| Specific Optical Density Of Smoke Nfpa 130 (astm E 662) | passed |
| Open Side Panel | Yes |
| Conductor Cross-section Flexible (ferrule Without Plastic Sleeve) ( Connection Cross Sections Directly Pluggable) | 0.34 mm² ... 2.5 mm² |
| Degree Of Pollution | 3 |
| Acceleration (shocks) | 5g |
| Test Directions | X-, Y- and Z-axis |
| Connection In Acc. With Standard | IECÂ 60947-7-1 |
| Nominal Cross Section | 2.5 mm² |
| Test Duration Per Axis | 5 h |
| Time Of Exposure | 30 s |
| Potentials | 1 |
| Shock Duration | 30Â ms |
| Nominal Voltage (V) | 500 V |
| Fire Protection For Rail Vehicles (din En 45545-2) R24 | HL 1 - HL 3 |
| Product Type | Feed-through terminal block |
| Ambient Temperature (actuation) | -5 °C ... 70 °C |
| Calorimetric Heat Release Nfpa 130 (astm E 1354) | 27,5 MJ/kg |
| Rated Cross Section Awg | 14 |
| Number Of Connections | 2 |
| Overvoltage Category (V) | III |
| Smoke Gas Toxicity Nfpa 130 (smp 800c) | passed |
| Maximum Power Dissipation For Nominal Condition | 0.77 W |
| Stripping Length | 10 mm ... 12 mm |
| Flammability Rating According To Ul 94 | V0 |
| Internal Cylindrical Gage | A3 |
| Test Voltage Setpoint (V) | 7.3 kV |
| Test Voltage Setpoint (power-frequency Withstand Voltage) (V) | 1.89 kV |
| Ambient Temperature (storage/transport) | -25 °C ... 60 °C (for a short time, not exceeding 24 h, -60 °C to +70 °C) |
| Nominal Current (A) | 24 A |
| Ambient Temperature (assembly) | -5 °C ... 70 °C |
| Permissible Humidity (storage/transport) | 30 % ... 70 % |
| Short-time Withstand Current 2.5 Mm² (electrical Tests) (A) | 0.5 kA |
| Number Of Shocks Per Direction | 3 |
| Fire Protection For Rail Vehicles (din En 45545-2) R23 | HL 1 - HL 3 |
| Unspsc (unspsc 21.0) | 39121400 |
| Requirement Temperature-rise Test | Increase in temperature ≤ 45 K |
| Assembly Note | Minimum distance to other conductive surfaces: min 5 mm |
| Static Insulating Material Application In Cold | -60 °C |
| Maximum Load Current (A) | 30 A (with 6 mm² conductor cross-section, rigid) |
| RoHS | True |
| Mounting Type | Panel mounting |
| Color | gray |
| Fire Protection For Rail Vehicles (din En 45545-2) R22 | HL 1 - HL 3 |
| Conductor Cross-section Flexible (ferrule Without Plastic Sleeve) | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor Cross-section/weight (test For Conductor Damage And Slackening) | 4 mm² / 0.9 kg |
| Spectrum | Long life test category 1, class B, body mounted |
| Pulse Shape | Half-sine |
| Product Description | Panel feed-through terminal block, nom. voltage: 500 V, nominal current: 24 A, number of connections: 2, number of positions: 1, connection method: Push-in connection, Rated cross section: 4 mm2, cross section: 0.14 mm2Â -Â 4 mm2, mounting type: Panel mounting, color: gray |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Result | Test passed |
| Temperature Cycles | 192 |
| Din Rail/fixing Support | NSÂ 35 |
| Test Directions (shocks) | X-, Y- and Z-axis (pos. and neg.) |
| Pitch | 5.2 mm |
| Plate Thickness | 1 mm ... 2.5 mm |
| Temperature Index Of Insulation Material (din En 60216-1 (vde 0304-21)) | 125 °C |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Datasheet |
No issues have been reported for the PT 4-WE
If you experienced any issues with this part, please report it.